Externé štúdium

O štúdiu

Dištančné štúdium

Dištančnou formou štúdia žiak plní všetky základné požiadavky profilu štátneho vzdelávacieho programu. Jedná sa o diaľkové štúdium prostredníctvom korešpodencie, telekomunikačných médií a iných prostriedkov. Umožňuje študentom získať úplné stredné všeobecné vzdelanie (vyššie sekundárne) s maturitou v študijnom odbore gymnázium. K priamym kontaktom medzi učiteľom a žiakom dochádza počas vymedzených konzultačných hodín.

Pre koho je štúdium určené

Dištančná forma štúdia je určená ľuďom, ktorí sa dokážu vzdelávať samoštúdiom, vedia pracovať samostatne a vyhovujú im konzultácie s učiteľom prostredníctvom internetu.Je určená študentom, ktorí žiadajú školu o individuálny študijný plán z akéhokoľvek dôvodu (športová príprava, pobyt v zahraničí, realizovanie sa v oblasti umenia, zdravotné dôvody, podnikanie…) Štúdium  je určené študentom bez ukončeného úplného stredoškolského vzdelania, ktorí si potrebujú doplniť toto vzdelania s cieľom lepšieho uplatnenia na trhu práce, kariérneho postupu v zamestnaní, či pokračovania v štúdiu na vysokej škole.

Dĺžka štúdia

Pre uchádzačov so základným vzdelaním je dĺžka štúdia štyri roky. Pre uchádzačov so stredným vzdelaním ( SOU a SOŠ) dva roky.

Organizácia vyučovania

1. Na začiatku škol. roka sa koná stretnutie všetkých študentov, kde obdržíte základné informácie a kontakty na učiteľov. Termíny konzultačných stretnutí sú plánované priebežne po tel. alebo mailovej dohode.

2. Spôsob štúdia predmetov
Študijné požiadavky príslušných predmetov sú prístupné študentom prostredníctvom mailovej komunikácie. Študijné materiály príslušných predmetov sú prístupné v prostredí internetu v elektronickej podobe, ako aj vo forme učebníc a ďalších študijných materiálov v textovej forme, ktoré si študent prevezme na prvom plánovanom stretnutí. Naštudovanie jednotlivých kapitol študijného textu príslušného predmetu si vyžaduje 5 až 20 hodín času. Samozrejme, tento čas je individuálny a závisí predovšetkým od študijných schopností a návykov študujúceho, od jeho doterajších poznatkov ako aj od rozsahu kapitol.  Každá kapitola  daného predmetu sa začína uvedením do riešenej problematiky a obsahuje študijné ciele, kľúčové slová, príklady na objasnenie študovaného textu. Súčasťou jednotlivých kapitol sú riešené i neriešené príklady. Vybrané neriešené príklady a úlohy rieši študent samostatne a následne ich posudzuje príslušný učiteľ. Študijný text je členený približne nasledovne: uvedenie do problematiky, študijné ciele, kľúčové slová, riešené príklady, neriešené príklady, zhrnutie,odporúčaná literatúra.

4. Skúšky
Žiak je priebežne hodnotený na základe vypracovaných úloh, ktoré posiela vyučujúcemu. Jednotliví učitelia si stanovia potrebné počty ústnych skúšok ku klasifikácii. Skúšky sa vykonávajú v Bratislave, sídle školy  Na Pántoch 7.

Výhody tejto formy vzdelávania

Sú zhrnuté v odpovediach na tri otázky: Kde sa chceš dnes učiť? Ako sa chceš dnes učiť? Kedy sa chceš dnes učiť?Je evidentné, že práve v týchto základných prístupoch k vzdelávaniu sa Vám tento vzdelávací systém prispôsobuje. Umožňuje Vám znižovať mnohé náklady spojené s klasickým vzdelávaním (cestovanie, ubytovanie, stravovanie, študijná literatúra..). Podľa vlastného uváženia môžete ďalej disponovať časom, ktorý získate efektívnym učením sa..

Učebný plán pre dištančnú formu 79 02 J 00 (od 1.9.2012)

Vzdelávacia oblasť

Voliteľný seminár

Spolu

Poznámky k učebnému plánu

1. Vyučovacia hodina je vedená formou konzultačných hodín k jednotlivým predmetom.
  2. Cudzie jazyky – vyučuje sa anglický, nemecký jazyk.
  3. Každý žiak musí mať okrem písomných prác minimálne jednu ústnu odpoveď z predmetu za klasifikačné obdobie, z predmetov slovenský jazyk a literatúra a z cudzích jazykov – minimálne 2 odpovede.
  4. Študijné osnovy a materiály predmetov sú sprístupnené žiakovi mailovou formou.
  5. Psychosociálny tréning už nie je povinnou súčasťou rámcových učebných plánov. Školy si ho môžu zaradiť do učebného plánu v rámci školského vzdelávacieho programu.
  6. Voliteľné predmety rozširujú a prehlbujú obsah predmetov zo ŠVP.
  7. Voliteľný seminár si zvolí žiak v 4. ročníku ako seminár z voliteľného maturitného predmetu, o jeho otvorení rozhodné riaditeľka školy podľa počtu prihlásených žiakov.

• Súkromné gymnázium
    Svätoplukova 38, 90027 Bernolákovo